BASF Agro Eesti
BASF Agricultural Solutions Eesti

Kaera-pruunlaiksus [Pyrenophora avenae]

Kahjulikkus

Haigustekitaja on Pyrenophora avenae. Haigus esineb tavaliselt niiske ja jaheda kliimaga piirkondades, seejuures tõusmete nakatumisest tekkivad tühjad kohad külvis põhjustavad tavaliselt suuremat kahju kui hilisem lehtede nakatumine. Lehtede nakatumise korral tekib märkimisväärne majanduslik kahju vaid juhul, kui nakatumise tase on väga kõrge.

Nakkusallikas

Taimed nakatuvad haigetest seemnetest. Sõkalde sisemuses ja terakestas kujuneb eriti pikaealine seeneniidistik. Nakkuse tunnused ei ole tavaliselt nähtavad.

Levik

Tera idanemisel kasvab noores taimes ka seeneniidistik (esmane nakkus). Kui idu arengut takistab madal mullatemperatuur, pikeneb tundlik idanemisfaas. Teisene nakkus levib nekroosist tabandunud taime vanematest leheosadest, millel tekivad lülieosed. Kaera õitsemise ajal võivad lülieosed avatud sõkalde kaudu terasid nakatada.

Haigustunnused

Tugevalt nakatunud seemnetel idanemine aeglustub. Esimesi haigustunnuseid on näha juba idulehtedel. Hiljem tekivad noortele lehtedele väikesed ovaalsed kuni piklikud lillakaspunakad eredad laigud, mis muutuvad punakaspruuniks ja moodustavad pruuni või halli keskme. Laikude edasist levikut piiravad tavaliselt juhtkudede kimbud, seepärast muutuvad need triibuliseks. Tugeva nakkuse korral leht kuhtub enne haigusnähtude ilmumist. Nakatuda võivad ka pöörised ja terad. Olenevalt nakatumise ajast ja raskusastmest jääb osa teradest arenemata või areneb ebakvaliteetselt.

Sarnased haigused

Kaera-pruunlaiksuse tunnused sarnanevad kaera-helelaiksuse (Septoria avenae) tunnustega, aga erinevalt helelaiksusest ei nakatu pruunlaiksuse korral tavaliselt lehetuped ja kõrred.

Tõrje

Seemnete puhtimine
Optimaalne külviaeg
Tuulekaera tõrjumine

Fungitsiidid

Seemneid tuleb puhtida vahendiga, mis piirab tõhusalt kaera-pruunlaiksust.

Üles