BASF Agro Eesti
BASF Agricultural Solutions Eesti

Kollane rooste [Puccinia striiformis]

Kahjulikkus

Kollane rooste (Puccinia striiformis) ohustab nisu ja tritikalet, samuti rukist ja otra. See on hästi kohandunud niiskete ja jahedate oludega ning teiste roostetega võrreldes ilmub põldudele varem – mais ja juuni alguses. Enam ohustatud on kõrgemal asetsevad lehed ja pähikud. Suurt saagi vähenemist põhjustab lipulehe ja pähiku äkiline nakatumine piimküpsuse faasis. Kõrge nakatumistase vähendab 1000 tera massi. Assimilatsiooniprotsessi häired ja hingamise intensiivistumine võib tekitada kahjusid, mille ulatus on 40–50% potentsiaalsest saagist. Kui taimede kõrsumisfaasis on haiguse arengutase 5%, võib saagi vähenemine olla koguni 75%. Kollase rooste nakkus muudab haigete taimede ainevahetust. Nakkuse otsesed tagajärjed avalduvad paikselt, nõrgalt kuni tugevalt avaldunud klorootiliste laikudena lehtedel ja lehtede nekroosina. Lehtede transpiratsioon suureneb, eriti siis, kui eosepadjandid avanevad, hingamine intensiivistub, klorofüllisisaldus ja assimilatsioon väheneb. Suureneb assimilatsioonisaaduste äratransportimine nakatunud kudedest. Olenevalt nakatumise ajast ja tasemest jäävad taimed vähem või rohkem kasvus maha.

Nakkusallikas

Kollane rooste on obligatoorne parasiit, seepärast nakatab ta ainult elusaid taimeosi. Haigus talvitub suvieoste või seeneniidistikuna koristusjäänustel, metsikutel kõrrelistel või idanenud taliviljal. Kevadel nakatatakse suvivili. Kollase rooste rakutuuma jagunemist ja peremeestaime vahetumist ei ole täheldatud.

Levik

Suvieosed levivad tuulega. Eosed idanevad pimedas ja suures niiskuses. Pehme talve ja varajase kevade korral võib nakatumine toimuda juba temperatuuril 3 °C. Lehed peavad niiskena püsima vähemalt kolm tundi, optimaalne aeg on kaheksa tundi. Kui õhtutemperatuur on 10–20 °C, ilmuvad esimesed suvieoste padjandid pärast 11–15 päeva möödumist, madalama temperatuuri korral (5 °C) pärast 25 päeva möödumist. Haigus areneb kõige kiiremini, kui ööpäeva keskmine temperatuur on 10–15 °C, samuti sagedase udu ja kaste korral. Kollase rooste suhtes tundlike sortide kasvatamisel tuleb arvesse võtta külvi nakatumise ohtu. Kollasesse roostesse haigestumise oht suureneb, kui seda on täheldatud ka eelmisel aastal, samuti siis, kui koristusjäänuste tõusmed on nakatunud. Pehmed talvised ilmastikuolud soodustavad kollase rooste paljunemist. Patogeen pääseb õhulõhede kaudu lehesse, kuni see pole veel avanenud. Mõne päeva möödumisel tekivad rakumembraanide vahele hüüfid ja seen levib mööda lehekudesid. Mõned suvieosed võivad peremeestaime tugevalt nakatada. Hiljem moodustab seen suvieoste padjandite rea mööda lehe soonestikku ja need tungivad epidermisest vöötjate eosepustulitena välja. Ei ole täheldatud, et nakatunud nisu võiks nakatada näiteks otra, sest tavaliselt esinevad spetsiifilised kollase rooste rassid.

Haigustunnused

Tüüpiline kollase rooste tunnus on haiguse koldeline levik epideemia varastes staadiumites. Koldeid võib leida põllu eri kohtadest. Lehtedel, lehetuppedel, ka kõrtel, viljapea ja õiesõkaldel, ohetel ja teradel on näha oranže kuni sidrunkollaseid eosepustuleid (suvieoseid). Eosed levivad kiiresti piki lehte, seepärast on peagi näha kollasele roostele tüüpilisi 7–11 cm pikkuseid triipe tihedalt kleepunud suvieostega ja klorootiliste laikudega. Lehesoontega paralleelselt asetsevad triibud hajuvad hiljem ja võivad katta kogu lehepinna. Selle tagajärjel leht praguneb, tõmbub rulli ja kuhtub.

Tõrje

Vastupidavate sortide kasvatamine
Optimaalsed külvinormid
Optimaalne külviaeg

Fungitsiidid

Kui pärast 30-31. kasvufaasi täheldatakse kollase roostega nakatumist (regulaarselt kontrollida, kas haiguskoldeid ei ole tekkinud), tuleb viivitamata kasutada rooste suhtes tõhusaid fungitsiide, et vältida suuri kahjusid.

Üles