BASF Agro Eesti
BASF Agricultural Solutions Eesti

Hahkhallitus [Botrytis cinerea]

Peremeestaimed

Väga lai peremeestaimede ring. Haigus ilmneb tavaliselt siis, kui taimed on kahjustatud (külmad, rahe, pestitsiidide või väetise poolt tekitatud põletused), ebasoodsad kasvutingimused või niiske ilm õitsemise ajal.

Tunnused

Tüüpilised tunnused on pruunid vesised laigud lehtedel, millel areneb hallikas kirme, sagedamini asuvad padjandid eraldi. Hahkhallitus areneb kui kuivades tingimustes nakatunud osad ära kuivavad. Varremädanik on varre kasvamise ja õitsemise faasis kõige rohkem nähtav, kui rapsi on põletatud lämmastikväetisega. Vartel on laigud heledad või hallikaspruunid, kui on kuiv ja hallikat kattu pole välja kujunenud, võib need segamini ajada valgemädaniku tunnustega. Üksikud kõdrad võivad olla kaetud hallika katuga, tavaliselt siis, kui enne on olnud kahjurite kahjustused (näiteks kõdrasääse kahjustused).

Arengutsükkel

Patogeeni eosed on kõikjal, neid võib leida taimejäänustel ja teistel taimedel. Hahkhallitus areneb väga kiiresti, eriti kui on soe ja märg. Tavaliselt ka langevad õielehed on nakatunud.

Tähtsus

Väikesed saagikaod on võimalikud, kui nakatunud on varred, saagikadu võib olla oluline, kui taimed on oluliselt kahjustatud.

Tõrje

Suurem osa kasutatavatest fungitsiididest on tõhusad ka hahkhallituse vastu, fungitsiidiga pritsimisel valgemädaniku vastu tõrjutakse ka hahkmädanikku.

Üles